Hakkımızda


       Elsan Elektronik Sanayii 1978 yılında Elektronik Mühendisi Tarhan Temizer tarafından İstanbul’da kurulmuştur. Firmanın ilk kuruluş yıllarında Türkiye’de enerji darboğazı vardı ve periyodik elektrik kesilmeleri oluyordu. Firma motorlu elektrik jeneratörlerine alternatif olarak akümülatörlü elektronik jeneratörler üretti. Bu cihazlar şehir cereyanı varken akümülatörleri şarj ediyorlardı, elektrik kesildiğinde ise akümülatörlerden alınan enerjiyi, şehir cereyanı seviyesine çıkarıyorlardı. Firma bu cihazların yanında Türkiye’de ilk defa şarjlı flüoresan lambalı ışıldakları üretti.

       Yine firmanın ilk kuruluş yıllarında Türkiye’de kaos ortamı vardı ve sıkça banka soygunları oluyordu. Firma Türkiye’de ilk defa banka alarm cihazlarını üretti ve İstanbul’daki 960 çeşitli banka şubesinden 260 adedini banka alarm cihazları ile donattı.

       1980’li yılların başında Elsan Elektronik Sanayii Türkiye’nin büyük sanayi kuruluşlarına elektronik alanında danışmanlık yapmaya başladı. Bu sanayi kuruluşları arasında petrokimya tesisleri, otobüs fabrikaları, ilaç fabrikaları, tekstil fabrikaları, ambalaj fabrikaları, ağır sanayi makinesi üreticileri vardı. Bu yıllarda üniversitelerimize ve hastanelerimize laboratuar cihazları üretildi. Gene bu yıllarda bazı fabrikalara yan sanayi olarak çalışıldı ve elektrikli aksamlar üretildi.

       1984 yılından itibaren Elsan Elektronik Sanayii metal dedektörü konusunu incelemeye başladı. Toplumda önemli bir kesim geçmiş tarihlerde gömülmüş altın ve gümüş paraları bulmak istiyordu. Gelen yoğun talep üzerine metal dedektörü imal edilmesine karar verildi. İki senelik araştırma – geliştirme safhasından sonra 1986 yılında VLF-16 modeli adında ilk dedektör piyasaya çıkarıldı. Bu dedektör altın ve define arayanlar tarafından fevkalade beğenildi ve uzun süreler firma gelen talebi karşılamakta zorlandı. Bu ilk VLF-16 modelinden hemen sonra Prometal modeli imal edildi. Bu model de o kadar çok rağbet gördü ki 20 yıla yakın bir süre boyunca tasarımı değiştirilmeden imal edildi. Elsan Elektronik Sanayi tarafından imal edilen Prometal modeli dedektör kopya edilip bir firma tarafından piyasaya sürülmüştür. Halihazırda birçok modelimiz, birçok firma tarafından taklit edilmektedir. (Bu taklitçi firmalar bilimsel esası olmayan bazı cihazları da üretmektedirler.) Orijinal Elsan kalitesinde olmayan taklit cihazlardan uzak durulması gerekir.

         İlerleyen yıllarda sürekli kendini geliştiren Elsan firması dedektörlerine yeni özellikler katarak yeni modeller üretmiştir. 2000’li yıllarda dünyada ilk defa Elsan bünyesinde geliştirilen özellikleri barındıran yeni dedektörlerin üretimine geçilmiştir. En son üretilen “Elsan Digital” modelinde özel altın ayırımı vardır. Cihaz sadece altın madenine uyarı verecek şekilde ayarlanabilmektedir. Cihaz büyük başlığı ile 9 metreye varan menziliyle en meşhur Amerikan malı dedektörlerden üç misli daha derin aramaktadır. Cihazın dijital ekranında, bulunmuş olan cismin derinliği santimetre olarak görülmektedir.

         Elsan firmasının, ürettiği dedektörler hem yurt içinde, hem de yurt dışında satılmaktadır. Elsan dedektörleri; Bulgaristan’da, Yugoslavya’da, Yunanistan’da, Arnavutluk’ta, Makedonya’da, İran’da, Irak’ta, Suriye’de, Azerbaycan’da ve dünyanın daha pek çok ülkesinde kullanılmaktadır.

         Elsan firması altın ve define dedektörlerinin yanı sıra, belediyeler, telekom müdürlükleri, elektrik ve su idareleri için de dedektörler imal etmektedir. Bu dedektöler toprak altında kalmış rögar ve kanalizasyon kapaklarını, vana kutularını, boruları bulmaktadır.

          1986 yılından beri metal dedektörü üretiminde Türkiye’nin bir numarası Elsan Elektronik Sanayii olarak, 1998 yılından bu yana ihtiyaçlarınız doğrultusunda çeşitli sanayi dedektörleri üretmekteyiz. Tamamen kendi üretimimiz olan sanayi dedektörlerimiz ithal muadillerinden hem daha kaliteli, hem de daha hesaplı ürünler olup, siparişlerinize ve ihtiyaçlarınıza göre tasarlanarak imal edilmektedir.